Een nieuw jaar, nieuwe ronde en nieuwe kansen
De kop is er af. Het begin is er. Dag elf van het nieuwe jaar is inmiddels begonnen. Na een aantal rustig dagen zijn wij weer fris van start gegaan. Het is altijd een tijd om even terug te kijken en stil te staan bij wat we het afgelopen jaar allemaal hebben meegemaakt. Maar die eerste dagen van het nieuwe jaar zijn ook heerlijk om alles op te ruimen, schoon te maken en weer plannen te maken. Activiteiten te bedenken, en na te gaan wat we nog beter kunnen doen.
Tijdens die laatste weken van het nieuwe jaar zeg ik regelmatig 'oh dat komt volgend jaar wel'. En nu is het zover en moet ik het natuurlijk ook waar gaan maken. Ik zal alvast een voorzet geven met alles wat we voor u in petto hebben.
- Maandag 27 januari Stiltelezers bij Boekhandel Daan Nijman
- Woensdag 29 januari Dichtersontbijt in Theater de Winsinghhof
- Zondag 2 februari Vertelconcert Toon Tellegen door Floor Wittink
- Woensdag 5 februari lezing van Mariët Meester over haar nieuwe boek Een vrij leven
- Dinsdag 11 februari Vierde Vasalis-avond
- Donderdag 13 februari boekpresentatie Boris Wanders
- Vrijdag 4 april lezing van Bas van Benda-Beckmann over zijn boek Het kleedje van Hitler
Verderop in deze nieuwsbrief al wat meer informatie over deze activiteiten en houdt u vooral onze website in de gaten. Op dit moment zijn wij namelijk nog druk bezig om de laatste punten op de i te zetten. Dit betekent dat nog niet alle informatie aangaande de activiteiten beschikbaar is.
Naast al deze activiteiten zijn we bezig met het plannen van een nieuwe datum voor de enige echte Boekhandel Daan Nijman Leesclub, gaan we onze website een update geven, blazen we de bookpitches nieuw leven in en gaan we de boekhandel opnieuw indelen. Het wordt geen grote verbouwing maar we gaan wel zorgen dat de boekhandel ook in 2025 weer de plek is waar u graag verblijft.
Hartelijke groet van Femke
In orbit van Samantha Harvey
Deze week is mijn keuze gevallen op In Orbit van Samantha Harvey. Zij won met In Orbit de Booker Prize, de meest prestigieuze literaire prijs ter wereld. Deze wordt jaarlijks uitgereikt aan de beste oorspronkelijk in het Engels geschreven roman. Voorheen was dit de Man Booker Prize. Veel winnende boeken werden later ware klassiekers, dus dat belooft wat. En de verwachtingen zijn dan ook hooggespannen.
Het verhaal speelt zich af in de ruimte, waar zes astronauten werken aan cruciale wetenschappelijke experimenten en technologische missies in een internationaal ruimtestation. Daarnaast kijken ze beschouwend en observerend door de kleine ramen naar de wereld. Ze draaien om de aarde, langs de verschillende continenten en zien een snel veranderende wereld. Ze zien het in een etmaal meermaals dag en nacht worden op de aarde. Ook zien ze natuurrampen ontstaan, zoals een tyfoon die hun geliefden op aarde boven het hoofd hangt, maar ook daarbij kunnen ze alleen toekijken.
De routineopdrachten worden gaandeweg minder belangrijk en juist het afgesneden zijn van de wereld zorgt voor belangrijkere vragen. De aantrekkingskracht van de wereld wordt enorm. Zeker wanneer ze slechtnieuwsberichten van familieleden aan boord krijgen. Ook de verhoudingen tussen de astronauten onderling veranderen; er ontstaan spanningen, maar ook momenten van diepe verbondenheid. En er komen steeds meer vraagtekens bij hun werkzaamheden en hoe zich die verhouden tot het leven op aarde.
In Orbit is een spannende roman, waarbij de astronauten de wereld aanschouwen en onheilspellende veranderingen waarnemen. Het boek kent tal van filosofische aspecten. Het daagde mij maar weer eens uit om na te denken over wat de aarde ons thuis maakt. Het verhaal verweeft de persoonlijke verhalen van de astronauten met grote filosofische vragen over onze afhankelijkheid en wat er gaat gebeuren als er geen verbondenheid meer is. Het gaat over de grilligheid van de menselijke geest en de gevaren die we teweegbrengen voor onze geliefde planeet.
Harvey is inmiddels bekend om haar filosofische romans. Ze heeft een beeldende en meeslepende pen. Ik las het op een rustig moment zonder afleiding. En waande mij bij wijze van spreken echt even in de ruimte. In een baan rond de aarde. Ze toont met dit boek weer eens de kwetsbaarheid van de aarde en welke invloed wij als mens daarop hebben.
Dichtersontbijt: Begin de dag met een gedicht
Op woensdag 29 januari organiseren Theater De Winsinghhof en Boekhandel Daan Nijman een uniek dichtersontbijt. Dit evenement vormt de perfecte opmaat naar de Week van de Poëzie en biedt een prachtige gelegenheid om de dag te beginnen met de klanken van poezië en een heerlijk ontbijt.
Poëzie toegankelijk maken voor iedereen, dat is het idee. Poëzie wordt soms als elitair gezien, maar niets is minder waar. Een goed gedicht kan juist toegankelijk en herkenbaar zijn. Het kan woorden geven aan wat we zelf niet kunnen uitdrukken, troost bieden in moeilijke tijden, of de taal van de liefde spreken. Poëzie is er voor iedereen, en dat willen we laten zien tijdens dit bijzondere ontbijt.
Een verrassend programma en de inhoud van het programma blijft deels een verrassing, want poëzie moet je overkomen. Verwacht een mix van traditionele gedichten en vernieuwende poëtische vormen.
Restaurant Bruut verzorgt een compleet ontbijt terwijl u geniet van de mooiste gedichten.
Kom genieten in Theater de Winsinghhof van een ochtend vol poëzie, verrassing en verbinding. Kaarten kosten € 20,- en zijn verkrijgbaar via de website van het theater.
Vierde Vasalis-avond in Roden
Er is geen tijd, of is er niets dan tijd? Deze strofe uit het gedicht Eb van Vasalis hint op het thema van de volgende Vasalis-avond, die georganiseerd wordt op dinsdag 11 februari in Boekhandel Daan Nijman. Stichting Vasalis wil hiermee de nagedachtenis van Vasalis levend houden en met elkaar genieten van haar werk.
Elk jaar wordt op deze avond een essay gepresenteerd waarin de schrijver vertelt over zijn of haar persoonlijke band met de dichteres uit Roden. Dit jaar is dat psycholoog Douwe Draaisma. Hij neemt het thema Tijd onder de loep in zijn essay met de titel Wat Vasalis deed met de tijd - en de tijd met Vasalis.
Daarnaast zal Esmé van den Boom, stadsdichter van Groningen, vertellen hoe het werk van Vasalis haar inspireert. De avond wordt opgeluisterd met live muziek van Merijn Jansen.
Landhuis De Zulthe
M. Vasalis, pseudoniem van Margaretha Drooglever Fortuyn-Leenmans, schreef onder meer de beroemde dichtbundel Parken en Woestijnen en woonde vanaf 1964 tot haar dood in landhuis De Zulthe in Roden. Hoewel ze een klein oeuvre had, wordt ze herinnerd als een grootse dichteres.
Kaarten
Kaarten voor de vierde Vasalis-avond zijn vanaf half januari te koop bij ons in de winkel in Roden. Kaarten kosten € 20,- per stuk, inclusief koffie, een drankje in de pauze en het essay. Inloop: 19.30 uur, aanvang: 20.00 uur.
De nieuwe campinggidsen zijn er
Familieconcert Misschien wisten zij alles
Op zondag 2 februari vindt in de Kerk van Peize het familieconcert Misschien wisten zij alles van Toon Tellegen plaats. Dit concert wordt verteld en muzikaal omlijst op de saxofoon en piano door Floor Wittink.
In Misschien wisten zij alles smeedt Floor Wittink verhalen van Toon Tellegen en muziek van onder andere Schubert, Bach en Ravel samen tot een uniek vertelconcert. Zichzelf begeleidend op piano en saxofoon speelt en vertelt Floor enkele van de 214 intieme, filosofische en soms absurdistische verhalen over de mier en andere dieren uit het gelijknamige boek van deze schrijver, arts en dichter. Muziek en vertellingen vormen een subtiele eenheid die ontroert, verrast en u laat wegdromen.
Kaarten zijn verkrijgbaar via de website van de Stichting Mariahoeve voor € 5,-. (t/m 23 jaar gratis toegang).
Leesbeesten gezocht!
Boekhandel Daan Nijman en Hoera…Noordenveld heeft er nieuwe lezers bij hebben een Leesbeestenclub. Een club van kinderen die houden van lezen, kinderen die ‘s avonds met een zaklamp onder hun dekbed nog stiekem liggen te lezen terwijl ze eigenlijk allang moeten slapen. Maar ook kinderen die alleen lezen in een boek lastig of saai vinden, maar wel dol zijn op verhalen.
Aan het begin van dit nieuwe jaar starten wij ook weer een nieuwe Leesbeestenclub. We gaan het boek Vandaag komen we niet meer thuis van Enne Koens lezen. Een spannend boek over een tienjarige jongen die in een onbekend land een nieuw begin moet maken.
Wat gaan we doen?
De Leesbeestenclub komt drie keer bij elkaar, op dinsdagmiddag 28 januari, 25 februari en 25 maart van 15.30 – 16.30 uur bij boekhandel Daan Nijman. Van elke bijeenkomst maken we een feestje!
1. Feestelijke opening met een uitleg over het boek.
2. We zijn zo’n beetje halverwege het verhaal. Zijn onze Leesbeesten enthousiast? Vinden ze het boek leuk en wat verwachten ze dat er verder nog zal gebeuren? We doen een aantal leuke opdrachten.
3. Het boek is uit. Wat vonden de Leesbeesten ervan? Wat was mooi en wat was er niet echt leuk?
Wil jij ook een Leesbeest worden? Geef je dan nu op door een mail te sturen naar floor@daannijman.nl en kom fijn samen met ons lezen!
Ebook van de week: Liften naar de hemel
De zestienjarige Quintin is net ontslagen uit een jeugdinrichting als hij weer de verkeerde afslag neemt. Zijn ouders zijn ten einde raad en sturen hem naar een afgelegen gebied in Canada, waar hij zich staande moet zien te houden in een streng religieuze gemeenschap. De tijd lijkt hier al enige decennia stil te hebben gestaan, en de genegenheid en sturing waarnaar Quintin snakt zijn ver te zoeken. Zijn liefdeloze gastgezin ziet in hem vooral een gratis huishoudelijke hulp en de boer aan wie hij wordt uitbesteed ziet het als zijn taak om Quintin, met harde hand, weer op het rechte pad te krijgen.
Ondanks de barre omstandigheden blijft Quintin met een open blik naar de wereld kijken. Hij geniet van het ruige land en sluit onverwachte vriendschappen: met een peuter, een kalfje en een dakloze indiaan. En dan is er Mike, een domineeszoon in wie hij een gelijkgestemde vindt. Zal zijn Canada-avontuur een ommekeer betekenen voor de jongen die niet deugen wil of wordt hij opnieuw getraumatiseerd?
Alles wordt lichter MEZZA boek van het jaar
Alles wordt lichter van Janke Reitsma (36) is uitgeroepen tot MEZZA Boek van het Jaar 2024. Het Boekenpanel koos unaniem voor deze bijzondere roman.
Ze schrijft al bijna haar hele leven. En toch durfde schrijver en orthopedagoog Janke Reitsma (36) haar eerste boek Niets ontgaat ons pas uit te brengen in 2021, toen ze drie jaar na haar start op de Schrijversvakschool in Zwolle zeker wist dat wat ze had geschreven, goed genoeg was. De roman werd ontvangen met applaus en lovende recensies. Durf dan nog maar eens aan een tweede werk te beginnen. ‘Het bekende tweedeboeksyndroom,’ lacht Reitsma, zojuist verrast door de titel ‘MEZZA Boek van het Jaar’ voor de roman die tóch volgde: Alles wordt lichter.
Over Alles wordt lichter
Ylva weet dat je alleen weg kunt lopen als je ergens thuishoort. Ze is geen wegloper, maar een reiziger. Ze gaat vooruit. Waarheen weet ze pas als ze na een urenlange busreis op een boerderij terechtkomt. Ze mag in een huisje op het erf wonen. Zij aan zij met de boer bewerkt ze het land en geeft ze zich over aan het ritme van de natuur. Een plek zonder vragen, tot op de dag dat een onherroepelijke gebeurtenis haar terugwerpt in haar eenzame bestaan.
De daaropvolgende jaren speelt haar leven zich af in het donker. ’s Nachts maakt ze treinen schoon, overdag verschuilt ze zich in haar flat. Na acht jaar dringt de waarheid zich onverbiddelijk aan haar op. Ze pakt haar spullen en zet dwars door de bergen koers naar haar verleden.